regenia bohemia

Pamětníček akcí

SVOD DOROSTU Pardubice - Svítkov

V sobotu 5.dubna 2008 jsme vyrazili na dlouhoočekávaný svod dorostu, kde se měl sejít skoro kompletní vrh A Regenia Bohemia.

Bohužel jsme se v Pardubicích nějak zamotali a na Svítkov jsme přijeli na poslední chvíli. Většina štěníků se svými majiteli nás už netrpělivě vyhlížela, ale nakonec se všechno stihlo.

Svodu se účastnilo celkem 62 psů, což je opět vysoké číslo, které nám dává najevo, že chodáčci jsou čím dál, tím oblíbenějším plemenem.

Naše startovní čísla byla od 20 do 25. A to v pořadí : 20 - Amstrongus, 21 - Arteus, 22 - Allegra, 23 - Anabelle, 24 - Antoanette, 25 - Arri Anne.

V první části svodu se psům měřila kohoutková výška a kontroloval chrup. To jsme zvládali v pohodě, možná i proto, že všichni pejsci stáli za sebou a mohli od sebe odkoukat, jak na to.

Po skončení této části posuzování následovala pauza na jídlo a poté druhý nástup do kruhu. Na ten jsme si však museli chvíli počkat, i když jsme měli celkem nízká čísla. Individuální posouzení každého psa trvalo velmi dlouho, ale to nám nevadilo, protože to značí kvalitu posouzení a zájem o všechny jedince.

V kruhu pes předváděl nejdříve výstavní postoj, ve kterém byl také vyfocen do databáze CHP. Poté pohyb v kruhu a také pohyb tam a zpět, který slouží hlavně k odhalení mimochodu a jiných nepříjemností s končetinami. Následoval ještě jednou postoj, kdy svodová komise zaznamenávala do karty všechny drobné odchylky od standardu. To už odcházíme z kruhu s diplomem a svodovou kartou a jsme celý nedočkaví, co nám tam "vymysleli".

Musím říct, že se závěry komise jsme byli, jako majitélé, spokojení, protože všichni naši pejsci se vešli do čtyř značek, i když krom Allegry měli nižší kohoutkovou výšku. Celkově jsem byla překvapená, že tolik psů mělo o nějaký ten centimetr v kohoutku méně, a naopak jen několik mělo více než říká standard. Obzvlášt pokud už se několik let bavíme o tom, jak je pro chov nebezpečný fakt, že chodáci často přerůstají. Že by náhlý obrat? Zvláštní, ale pokud ano, tak je to jedině dobře.

Co mě ale trápí více, je hodně neplnochrupích psů a někdy dokonce zub navíc.Bohužel tito pejsci do chovu nejspíš nepůjdou, protože tato vada je přenosná na další generace. V opačném případě čeká páníčky spoustu starostí se zjištováním, zda tam ten zub někdy byl nebo ne.

Na závěr chci poděkovat všem majitelům našich odchovů, že dorazili a navzájem se seznámili a také organizátorům svodu, za bezproblémový průběh akce. Myslím, že jsme si všichni užili vcelku slunečný den, plný zábavy, nových poznatků a dovádění s našimi milovanými pejsky.

 

Několik našich fotek ze svodu.

Další fota poskytly a tudíž poděkování patří : Jaroslava Popková, Anička Čechová (majitelka Arteuse), Vlasta Pešková (majitelka Allegry)