regenia bohemia

Pamětníček akcí

IX. POJIZERSKÁ VÝSTAVA PSŮ Mladá Boleslav

V sobotu 26.dubna 2008 jsme se s Arri Annou a Kazanem zúčastnili mladoboleslavské krajské výstavy, na kterou byl přihlášen také Arteus Regenia Bohemia. Na výstavu jsme cestovali vlakem, takže jsme si museli přivstat, ale jízda probíhala hladce a navíc do Mladé Boleslavi je to od nás jen deset kilometrů.

Na místě jsme zjistili, že náš kruh je venku, nikoli v hale, jak jsme na této výstavě zvyklí. Počasí nám naštěstí přálo, jen kruh byl trochu rozbahněný po pátečním dešti. Choďáčků se sešlo celkem 14, posoudil je pan Miroslav Václavík, a jak už je u tohoto mezinárodního rozhodčího zvykem, padala celá škála známek.

Do kruhu choďáci nastoupili poměrně brzy a celé posuzování jak se říká "odsejpalo". Ve třídě mladých psů s Artíkem soupeřili Assgar Draugluin a Falk od Strážné skály. Artíka jsem předváděla já (Monika) a musím říct, že se mu vůbec, ale vůbec nechtělo. Naše chůze tam a zpět byla opravdu strašná, ale trochu mě utěšilo, že jsme nebyli jediní. Pan rozhodčí dlouho rozhodoval mezi námi a Assgarem. Nakonec kvůli lepšímu pohybu a předvedení vyhrál Assgar, ale Výborné 2 si já osobně od tohoto rozhodčího velmi vážím.

Pak se kruhem s grácií prošel Birri Prima Daja, tentokrát již ve třídě veteránů.

Na řadu přišli feny a po dvou miloučkých štěňátkách z vrhu A Preberry i naše Arrianka. Společně s Meibless z Dašického zátiší, která se velmi pěkně předváděla, nastoupili holky do třídy mladý. Arrianka se líbila, vyhrála třídu a tím postoupila do boje o Vítěze Mladé Boleslavi. Mezitím byl vybrán nejlepší veterán a Birrísek tak získal právo představit se i v závěrečných soutěžích.

O nejlepšího psa v plemeni nastoupili : Assgar Draugluin, Birri Prima Daja a Arri Anne RB. K našemu velkému překvapení, vybral rozhodčí jako Vítěze Mladé Boleslavi naši Arrianku! Po počátečním šoku následovala obrovská radost a mnoho gratulací.

To už ale přišla řada na Kazana, který nebyl přihlášen na posouzení, ale jen na juniorhandling, ale zato dokonce dvakrát. Totiž se mnou do druhé věkové kategorie a s Péťou do první. Spolu s námi se k JH kruhu vydala i Kamča s Meibless. Cestou jsme probrali, co a jak se v JH "nosí" a myslím, že to bylo příjemné zopakování pro mě, a možná několik nových poznatků pro Kamilu. Náš kruh byl opět venku, ale byl prostorný a zarostlý trávou, nikoli rozblácený. To bylo potěšující, ale mírně nevolno se mi udělalo při pohledu do katalogu, jelikož bylo více přihlášených než na mezinárodce v Českých Budějovicích a k tomu samá "slavná" jména.

První šel do kruhu Petr, a musím říct, že bezchybně předvedl zuby a odpověděl na otázky. Pohyb v kruhu byl také pěkný i když Kazan trochu táhl. Bohužel paní rozhodčí Péťovi vybrala figuru "kruh", kterou jsme tolik netrénovali. Poradil si s ní, ale zapomněl, že se má pohybovat proti směru hodinových ručiček a vzal to přesně naopak. Nepostoupil a byl trochu zklamaný, ale bojoval, a to jako sedmiletý v konkurenci dětí od 9 do 13 let.

Na řadu přišla další kategorie. tedy i já s Kamčou. Trvalo to dlouho a dostávali jsme zabrat. Po klasickém kolečku následovalo individuální posouzení a libovolná figura. Já si vybrala osmičku a Kamila trojúhelník. Pak paní rozhodčí zavelela k výměně psů - já dostala maličkého bišonka. Ač nerada předvádím malá plemena, s tímto pejskem se mi podařilo udělat solidní postoj a bezchybný pohyb. Co Kamča to nevím, ale Meibless se podařilo od "vyměněného" handlera utéct k rodičům a slečna, která předváděla mého Kazana po skončení výměny jen poznamenala, že má fakt páru. Tomu se hold říká závislák - chodský pes. Postupujeme do semifinále. Kamila bohužel odchází, ale mám za to, že předvedla na začátečníka opravdu výjimečný výkon.

Semifinále bylo plné chytáků a jednu figuru jsem předvedla špatně. Mylela jsem, že naše dny jsou sečteny, ale paní rozhodčí jsem nejspíš zaujala tím, že jsem tempo přispůsobila svému plemeni. Ano, Kaznan se skutečně nesl a vybojovali jsme si finále!

Stihli jsme se jen napít a už začínali závěrečné soutěže, které zahajuje právě juniorhandling. Kazan byl dost unavený a táhl k naší dece, takže úroveň našeho vystoupení značně klesla, ale svůj podíl na tom měla i výměna. Vypůjčený katalánský ovčák pro změnu nechtěl udělat ani krok. Můj projev na mikrofon na téma mnou předváděné plemeno, to už ani zachránit nemohl.

Přesto jsem měla ze třetího místa obrovskou radost. A další důležitá věc - máme pohár - i babička bude spokojená :-)

Tím, že Arri vyhrála plemeno se kvalifikovala na dvě odpolení soutěže: Nejkrásnější mladá fena a Vítěz skupiny nonFCI.

Nejdříve šli na řadu mladé fenky, bylo jich opravdu hodně. Soutěž posoudila paní rozhodčí Božena Ovesná. Já s Kazem jsme povzbuzovali a Arri bez zaváhání postoupila do užšího výběru. Pak už slyším vyhlášení třetího místa pro chodského psa! Úžasné, Arri je na bedně! Po fotografování a rozdání cen následovala chvilka oddechu a čekání do konce výstavy na neuznaná plemena.

Mezitím do kruhu nastoupili veteráni a my povzbuzovali Birríska. Pan rozhodčí Jančík chodského psa vybral do užšího výběru pěti nejlepších psů. To je krásné už proto, že Birri byl mezi veterány jedním z nejmladších.

Arri Anne jde podruhé do závěrečného kruhu. Z neuznaných plemen vydrželo jen několik zástupců, takže paní rozhodčí Ovesná vybírá tři nejlepší a mezi nimi nechybí Arrinka.

Ještě krátký běh, teď už jde jen o pořadí na beně. Vyhlášení třetího místa, druhého místa - dochází mi, že jsme první a začínám zběsile tleskat, protože jsem nadšená. Dostáváme obrovský pohár, balík s konzervami a k tomu máme právo nastoupit do kruhu s vítězi deseti FCI skupin a utkat se o absolutního vítěze IX. Pojizerské výstavy.

Nádhera, jedenáct perfektních jedinců, které posoudí pan rozhodčí Miroslav Václavík. Pohyb, prohlédnutí v postoji a je to jasné - vítězem celé výstavi je krásně osvalený rotvajler.

Odjíždíme unaveni, ale nečekaně šťastni a velmi spokejeni. Odvážíme si jednu medajli a tři poháry.

Více

foto zde. Jelikož náš foťák opět selhal (tentokrát mou vinou), za fotky děkuji Daniele a Petrovi, a Aničce.

 

Naši vítězové